Abstynencja sposobem na zdrowie

Badania pokazują, że zaledwie miesiąc abstynencji może poprawić stan zdrowia i samopoczucie. Pacjenci, którzy zdecydowali się odstawić alkohol na cztery tygodnie mieli zdecydowanie lepsze wyniki.
Wyniki Diagnozy Społecznej 2015 pokazują, że od kilku lat Polacy coraz chętniej zaglądają do kieliszka. Dziś 6,7 proc. Polaków nadużywa alkoholu – o 1 proc. więcej niż jeszcze sześć lat temu. Od roku 2005, w którym zanotowano rekordowo niski odsetek nadużywających, liczba ta wzrosła aż o 2,3 proc. – Wróciliśmy do starych nawyków. Niestety, wskaźnik nadużywania alkoholu jest dziś na poziomie roku 1991 – mówi prof. Czapiński. – Nadużywanie alkoholu jest nie tyle efektem rosnącego stresu życiowego, ile zmianą świadomości Polaków – podkreśla autor "Diagnozy Społecznej". – Na pytanie o zdrowy tryb życia odpowiadamy teraz: należy nie palić, należy zdrowo się odżywiać, a jeśli chodzi o alkohol – jak ktoś lubi, to niech pije – mówi.

Pixabay

Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że w Polsce jest 4 razy więcej sklepów z alkoholem niż na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia na punkt sprzedaży napojów alkoholowych powinno przypadać co najmniej 1000 mieszkańców, tymczasem średnia w Polsce to zaledwie 273 osoby.
Tymczasem badania pokazują, że zaledwie miesiąc abstynencji może poprawić stan zdrowia i samopoczucie. Pacjenci, którzy zdecydowali się odstawić alkohol na cztery tygodnie mieli dużo lepsze wyniki – pokazują badania zespołu University College London. Biorący udział w eksperymencie nie tylko lepiej spali, schudli i mieli lepszą koncentrację, ale co ważniejsze byli mniej narażeni na choroby wątroby. Rezygnacja z procentów okazała się zbawienna dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi i cholesterolu. W „trzeźwym miesiącu” udział wzięło 102 zdrowych mężczyzn i kobiet w wieku 40 lat. Wybrane do monitoringu kobiety piły średnio 29 jednostek alkoholu tygodniowo, podczas gdy mężczyźni ok. 31 jednostek, co przekracza normy uważane za nieszkodliwe dla zdrowia, ale stanowi średnią spożycia. Po czterech tygodniach stan wątroby poprawił się o 12,5 procent, a oporność na insulinę, która zwiększa ryzyko cukrzycy - o 28 procent. Wyniki zaskoczył samych naukowców. Zdaniem prof. Moore'a są to zmiany istotne dla funkcjonowania organizmu. – Pozostałe parametry: ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, sen także uległy znacznej poprawie – podkreślił.
Stać Cię na drogie medykamenty? Lubisz ślęczeć w poczekalni do lekarza, a może wydawać pieniądze na prywatną wizytę w poradni? Po przeczytaniu tego artykułu wybór wydaje się prosty i logiczny. Miesiąc bez alkoholu? Proste, banalne, czasem trudne – ale zdrowe i możliwe. Pod każdym względem. Od czegoś trzeba zacząć. Pora więc zmienić hasło z „Abstynencja znakiem sprzeciwu” na „abstynencja sposobem na zdrowie”. Spróbujesz?

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Bilans strat w leczeniu alkoholizmu

Spożycie alkoholu a epidemia koronawirusa

Duszpasterze Trzeźwości. Ojciec Benignus