Alkohol a młode pokolenie Polaków początku XXI wieku

Pierwszym miejscem, gdzie zaczyna się proces wychowawczy młodego człowieka jest dom rodzinny. Każde dziecko ma naturalne i niezbywalne prawo do posiadania własnej rodziny; rodziców i rodzeństwa, wśród których rozpoznaje, iż jest osobą potrzebującą uczucia i miłości i tym, że tym uczuciem może obdarzać sam innych. Ponieważ rodzice dają życie swoim dzieciom, dlatego przysługuje im prawo do tego, by byli uznani za pierwszych i głównych ich wychowawców. Oni też mają obowiązek stworzenia takiej atmosfery rodzinnej, przepojonej miłością i szacunkiem dla Boga, która sprzyjałaby osobistemu i społecznemu wychowaniu dzieci.
Rodzina nie może pozostać sama w tym odpowiedzialnym obowiązku wychowania. Potrzebuje pomocy i oczekuje jej ze strony Kościoła i Państwa. Chodzi tu nie o wyręczanie rodziny w jej obowiązkach, ale o harmonijne jednoczenie wszystkich w tym wielkim zadaniu.
Jan Paweł II
(Do rodziców, wychowawców i młodzieży, fragmenty homilii wygłoszonej 14 czerwca 1999 r. w Łowiczu)

Pixabay
Troska o bezpieczeństwo dzieci i ochrona ich przed zagrożeniami to podstawowa, oprócz miłości, treść życia w rodzinie. Gdy dzieci są małe wymaga to nieustannego i bezpośredniego czuwania nad tym, co robią i gdzie są. Później ochrona dzieci staje się bardziej skomplikowanym i trudniejszym zadaniem, ponieważ coraz częściej przebywają poza domem i spotykają się z ludźmi, których nie znamy. Zacytowane wyżej słowa Ojca Świętego odzwierciedlają wzorcowy model wychowania i opieki roztaczanej nad dorastającym Polakiem, Polakiem na którego prócz miłości czyhają pułapki będące pochodną postępu cywilizacyjnego. Rodzina, która nie kocha, nauczyciel, który nie rozumie, kolega, który demoralizuje... Z drugiej strony kolorowe życie tak dobrze znane z ekranu telewizora czy łamów coraz bardziej odważnych czasopism. Faktem jednak jest, iż 20 na 100 Polaków zostanie w przyszłości alkoholikami i problem ten nie dotknie jedynie ludzi z nizin społecznych, lecz także przepracowanych biznesmenów, zagonionych prawników, przeciążonych pracą lekarzy czy zestresowanych policjantów. Z jednej strony troska rodziców i przekazywany z dziada – pradziada stereotyp postępowania, z drugiej piorunująca reklama alkoholu i tzw. luzu … Co wygra? Kim będą za 10 lat dzisiejsi 15-latkowie?
Dwóch pijanych 13-latków ze Szkoły Podstawowej w Skrzynicach zabrała podczas lekcji karetka pogotowia do szpitala. Kiedy oprzytomniali przyznali, że picie w wieku 13 lat jest zwyczajem.

Trzej uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej w Łodzi zostali zabrani z lekcji i odwiezieni do szpitala z silnym zatruciem alkoholowym. Po odratowaniu powiedzieli, że pili wódkę w szkole przed rozpoczęciem lekcji.
W Zielonej Górze nieletni przestępca zabił nastolatkę. Związał jej ręce i zepchnął do kanału rzeki Obry. Działał pod wpływem alkoholu.

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol?
Najczęściej, aby udowodnić sobie i innym, że jest się już dorosłym. Przecież nie było jak dotychczas żadnej poważnej uroczystości w domu, która by nie kończyła się spożyciem przez rodziców alkoholu. Alkohol był na stole w chwili naszego narodzenia, chrzcin, będzie po naszej śmierci. To właśnie przy jego pomocy tata świętował kolejny awans, a mama premię. Piją go 19 – letni koledzy z podwórka - więc dlaczego nie… Po wtóre kolejnym z powodów jest chęć dopasowania się do otoczenia. Ten swoisty konformizm nie pozwala wyłamać się z grupy kolegów pijących w klatce schodowej tanie wino. Wręcz utarło się, że na imprezach wykluczone jest żeby odmówić. Badania wykazują, że młodzież sama podkreśla fakt nie zapraszania na prywatki niepijących. Po trzecie młodzież pije, bo po pijaku jest się na luzie, łatwiej jest poprosić dziewczynę do tańca, łatwiej jest później zwalić całą winę na alkohol. Gdy takie postępowanie stanie się normą droga do uzależnienia stanie się prosta. Faktem jest, iż picie alkoholu to gra z oszustem, a z oszustem nigdy się nie wygrywa. Po czwarte, aby wyrazić swoją potrzebę buntu i chęć zmierzenia się z ryzykiem. Dwóch pijanych nastolatków z tzw. dobrych rodzin włamało się do sklepu spożywczego... Przy odrobinie szczęścia potrzeba przeżycia mocnych wrażeń skończy się poranną niedyspozycją, ale ileż w Polsce odnotowano przypadków śmiertelnych wypadków samochodowych ścigających się młodzieńców będących pod wpływem alkoholu? Po piąte..., szóste... - powody można mnożyć.
W jaki sposób uchronić dzieci i młodzież przed tymi zagrożeniami? Jednoznacznej recepty niestety nie ma. Ojciec Święty Jan Paweł II mówił podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski, że Rodzina Bogiem Silna. Tak to właśnie zdrowa, troskliwa i wierząca rodzina jest fundamentem życia, miłości i wychowania. Trzeba rozmawiać o tych problemach z dziećmi, trzeba nauczyć się słuchać, co dziecko ma do powiedzenia. Należy też zbudować jasny system wartości, pomóc dziecku radzić sobie w sytuacjach nacisku ze strony kolegów. Przede wszystkim jednak być dobrym modelem i przykładem. Ksiądz Władysław Zązel, niestrudzony duszpasterz trzeźwości puentuje to słowami daj przykład, a nie wykład. Istotny w całym procesie zapobiegania pijaństwu młodzieży jest system realizowany na poziomie samorządów lokalnych w postaci Gminnych Programów Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Tę batalię o przyszłość oprzeć można też na pozytywnych zachowaniach tej części pokolenia, która jeżeli doświadczyła rauszu, upicia się, zrobiła to później po osiągnięciu pełnoletności. Potępienie upijania się będzie nieskuteczne, można natomiast, co wydaje się bardziej racjonalne, przesuwać ten rodzaj doświadczeń w dorosłość, chociaż takie działania zderzą się z emancypacyjnymi dążeniami młodzieży.
Wszystkim nam zależy na waszej przyszłości, abyście dobrze przygotowali się do zadań, jakie na was oczekują.
Nie lękajcie się wejść na drogę waszego powołania, nie lękajcie się szukać prawdy o sobie i otaczającym was świecie. Tak bardzo bym chciał, abyście wszyscy mieli w waszych domach atmosferę prawdziwej miłości. Bóg dał wam rodziców i za ten wielki dar winniście Panu Bogu często dziękować. Szanujcie i miłujcie waszych rodziców
- Jan Paweł II

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bilans strat w leczeniu alkoholizmu

Chorobliwa zazdrość u alkoholika

Brunatna heroina - Brown Sugar