Nawroty w uzależnieniu od alkoholu

Alkoholizm jest chorobą chroniczną (nieuleczalną, przewlekłą) i dlatego zdarzają się nawroty. W zasadzie nawrót choroby może się pojawić na każdym etapie trzeźwości i trzeźwienia. Niekiedy nawet po kilku lub kilkunastu latach. Częściej w początkowej fazie terapii. Dlatego ważna jest świadomość, że nawroty są istotnym składnikiem choroby alkoholowej.
Osoba uzależniona nie jest jednak bezradna – istnieje wiele możliwości zatrzymania nawrotu.
Najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z nawrotem jest wczesne rozpoznanie sygnałów jego nadejścia po to, aby picie nie musiało się powtórzyć. Jakie to sygnały?
Pixabay

Najbardziej charakterystyczne i najczęściej spotykane to:
1. Pojawia się stan dużego stresu i napięcia psychicznego a więc lęki, obawy, rozdrażnienie, złość na przemian z dobrym samopoczuciem. Jednocześnie nie można rozpoznawać swojego stanu – pojawia się tendencja do zaprzeczania stanom lęku i niepokoju.
2. Nasilają się zachowania ucieczkowe i obronne, dotyczące konfrontacji z własnymi problemami w życiu. Może się to przejawiać na różne sposoby:
- usilne przekonywanie innych, że nie użyje alkoholu,
- nastawienie się na pomoc innym,
- zachowania  kompulsywne (zaburzenie nawyków i popędów),
- zachowania impulsywne, ryzykowne (często jest to przekonanie, że dana osoba musi przejść testy sprawdzające jego motywację do niepicia).
3. Narasta poziom stresu z powodu całej serii problemów życiowych, będących wynikiem zaprzeczania niebezpieczeństwu pewnych zachowań, uczuciom. Zwiększa się koncentracja na kompulsywnych zachowaniach. Konstruktywne formy działania w różnych sferach życia zanikają. Pojawia się ukrywana depresja.
4. Utrata zdolności do działania pojawia się w dwóch formach:
- fantazjowanie, magiczne myślenie (często o tym, że osoba znajdzie sposób na rozwiązanie  problemów), izolacja i pomysły na lepsze jutro dla siebie,
- przekonanie, że w tej sytuacji nie da się nic zrobić, poczucie klęski życiowej, straty, niemożność odbudowania lat życia.
5. Dezorientacja i nadpobudliwość - pojawia się bardzo silne reagowanie na mało znaczące bodźce, sprawy i wydarzenia. Z jednej strony osoba wycofuje się z ważnych spraw życiowych a z drugiej-  koncentruje się na jednej stronie swego życia (np. na nauce dzieci, sprawach spadkowych).
6. Wyczerpanie i depresja - poczucie braku energii, smutek połączony z beznadziejnością (mogą pojawiać się myśli samobójcze), zaburzenia apetytu, snu, życia zgodnie z rozkładem doby.
7. Utrata kontroli nad zachowaniem - chaotyczne zachowania na przemian z wykorzystywaniem umiejętności do tej pory wyuczonych. Zdecydowane odrzucanie pomocy innych połączone z myśleniem „nikomu na mnie nie zależy i mnie też na niczym nie zależy”. Stany bezradności i bezczynności - myślenie, że jest to stan naturalny, wynikający z okoliczności życiowych.
8. Świadomość utraty kontroli – uczucia bezsilności, przerażenia braku możliwości zmiany. Pojawia się tu użalanie nad sobą, dostrzeganie swoich kłamstw, zaprzeczanie – w konsekwencji obniża się poczucie własnej wartości. Pojawia się stan poczucia bycia w pułapce i myśli o piciu.
9. Poczucie ograniczenia możliwości wyboru -  najczęściej trzy stany:
- lęk przed popełnieniem samobójstwa,
- lęk przed chorobą psychiczną,
- działania zmierzające do przerwania abstynencji.
10. Picie alkoholu!

W przypadku nawrotu najlepiej skorzystać z pomocy terapeuty lub z doświadczeń uczestników grupy AA. Będę wdzięczny za wpisywanie w komentarzach informacji o Waszych nawrotach choroby alkoholowej i powrotach do trzeźwienia. A przede wszystkim sposobach jak sobie poradzić z tą trudną sytuacją. Wiem, że nie ma magicznej różdżki i idealnego sposobu, ale... wszyscy ludzie wiedzą wszystko. Każda sytuacja jest inna, każde doświadczenie ważne.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bilans strat w leczeniu alkoholizmu

Chorobliwa zazdrość u alkoholika

Brunatna heroina - Brown Sugar