Alkoholizm - gdzie szukać pomocy?

Z alkoholizmem przychodzi się mierzyć coraz większej grupie polskiego społeczeństwa. Szacunki Ministerstwa Zdrowia mówią, że blisko 12% dorosłych Polaków nadużywa alkoholu. Mimo szeroko zakrojonych działań informacyjnych i edukacyjnych podejmowanych przez organizacje ogólnopolskie i lokalne samorządy, wciąż wiele osób borykających się problemem alkoholowym swoich bliskich, czuje zakłopotanie i nie do końca wie gdzie szukać pomocy. Często pomocy tej zaczyna szukać w momencie gdy jest już na to za późno.

Pixabay

Niekiedy pierwszym krokiem do zmiany alkoholika jest zmiana podejścia do problemu przez jego bliskich. Rodzina powinna zacząć żyć własnym życiem, nie załatwiać za uzależnionego zaległych spraw, ale pozwolić mu odczuwać konsekwencje jego picia (np. nieobecność w pracy). Powinna przestać pozwalać się obwiniać, nie chować butelek z alkoholem, nie pić z uzależnionym, nie żądać i nie przyjmować obietnic zaprzestania picia (są nierealne). Pomocy może szukać w grupach wsparcia dla bliskich i przyjaciół alkoholików: Al-Anon (grupa dla współuzależnionych dorosłych), Al-Ateen (dla dzieci alkoholików do 16 roku życia) i DDA (dla dorosłych dzieci alkoholików). Fachową terapią uzależnionych i ich rodzin zajmują się natomiast poradnie terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu.
Człowiek uzależniony nie jest w stanie sam sobie pomóc. Niekiedy jedynym sposobem, by go uratować, jest złożenie wniosku do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy urzędzie gminy czy miasta o skierowanie na leczenie. Może to zrobić każdy: rodzina, sąsiedzi, pracodawca. Komisje takie działają z mocy prawa przy każdej jednostce samorządu lokalnego. Informacji o nich należy szukać w urzędach miast i gmin czy Ośrodku Pomocy Społecznej. Na początek wystarczy telefon by zorientować się jak wygląda procedura podejmowania prób leczenia osób uzależnionych czy oferta terapeutyczna dla alkoholików i członków ich rodzin. Dlatego jeśli nie wiesz od czego zacząć – zacznij od Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych!
W terapii trzeźwiejącego alkoholika pomagają kluby abstynenta. Uzależnieni uczą się w nich, w jaki sposób spędzać wolny czas bez alkoholu, nawiązują przyjaźnie, mogą porozmawiać z kimś, kto ich zrozumie. Wsparciem jest wspólnota AA (Anonimowych Alkoholików), do której może należeć każdy, kto przestał pić. Tu uzależnieni dzielą się doświadczeniami i przez program tzw. Dwunastu Kroków AA uczą się brania odpowiedzialności za swoje życie, umiejętności przyznawania się do winy i oddzielania tego, za co są odpowiedzialni.
Możliwości jest wiele, natomiast warto pamiętać, że nawet najdalszą podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bilans strat w leczeniu alkoholizmu

Chorobliwa zazdrość u alkoholika

Brunatna heroina - Brown Sugar