Alkoholizm u kobiet

W ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost odsetka kobiet pijących w sposób szkodliwy dla zdrowia oraz kobiet, u których można stwierdzić wyraźne objawy uzależnienia. Zauważono również, że sposób picia alkoholu przez kobiety coraz bardziej upodobnia się do wzorca męskiego, co można tłumaczyć szerzącym się równouprawnieniem, które odciska piętno także w uzależnianiu się przez kobiety.
Schwoon i Saake wyróżnili pięć typów alkoholizmu kobiecego:
1. młode kobiety o dużym, uwarunkowanym raczej środowiskowo, spożyciu alkoholu, któremu towarzyszą poważne problemy zdrowotne,
2. kobiety pijące w celu zapobieżenia stresowi, u których nie stwierdza się poważniejszych skutków zdrowotnych,
3. kobiety pijące przewlekle alkohol, głównie z powodu osamotnienia, przeżywające nasilone objawy zespołu abstynencyjnego i mające za sobą wiele nieudanych prób leczenia,
4. kobiety pijące w ilościach średnio-wysokich z obecnymi somatycznymi powikłaniami uzależnienia,
5. kobiety pijące głównie z przyczyn środowiskowych, bez poważniejszych powikłań zdrowotnych.

Pixabay


Różnice w reagowaniu na spożycie alkoholu oraz nieco inny niż u mężczyzn przebieg procesu uzależniania się można więc wiązać zarówno z czynnikami biologicznymi, psychologicznymi jak i socjokulturowymi.
Dość oczywistym jest fakt, iż kobiety różnią się od mężczyzn pod wieloma względami, rozpoczynając od budowy fizjologicznej poprzez funkcjonowanie emocjonalne, kończąc na funkcjonowaniu społecznym, to również zaskakującym przestaję być to, że u płci pięknej inaczej wygląda proces uzależniania się, doświadczania choroby i sam etap leczenia.
Jak się wydaje, kobiety są bardziej podatne niż mężczyźni na niekorzystne następstwa picia alkoholu. U kobiet, które wypiły tę samą ilość alkoholu co mężczyźni, stwierdza się wyższe stężenie alkoholu we krwi i większe szkody zdrowotne spowodowane piciem. Organizm kobiety wchłania i metabolizuje alkohol inaczej niż organizm mężczyzny. Zawiera mniej wody niż organizm mężczyzny o takim samym ciężarze ciała, dlatego bezpośrednio po wypiciu tej samej ilości alkoholu jego stężenie we krwi u kobiet jest wyższe niż u mężczyzn. Truizmem byłoby mówienie po raz kolejny o szkodach zdrowotnych spowodowanych nadużywaniem alkoholu. Są one podobne jak u mężczyzn dotykają chorób wątroby, układu krążenia, zaniku komórek mózgowych. Jest jednak pewna cecha charakterystyczna dotycząca tylko i wyłącznie kobiet. Istnieje sporo danych wskazujących, że zarówno umiarkowane, jak intensywne picie alkoholu zwiększa ryzyko raka piersi.
Nałóg jest porażający dla całej rodziny. Osoba uzależniona stwarza tyle kłopotów życiowych, finansowych i emocjonalnych, że zburzone zostaje życie całego otoczenia. Przywykliśmy do stereotypu pijanej głowy rodziny. Sytuacja jest znacznie trudniejsza w szczególności dla dzieci gdy alkoholizm dotyka matek a więc piastunek ogniska domowego. Z doświadczenia wiem, że kobiety mają większy problem niż mężczyźni ze znalezieniem pomocy. Znacznie trudniej przychodzi im przyznanie się przed sobą samą, że jestem alkoholiczką. Pomoc jeśli nadejdzie to najczęściej z zewnątrz. Byle nie było za późno.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bilans strat w leczeniu alkoholizmu

Spożycie alkoholu a epidemia koronawirusa

Duszpasterze Trzeźwości. Ojciec Benignus