Nadużywanie alkoholu prowadzi do nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze dotyka coraz większej liczby ludzi. Coraz więcej osób nim pójdzie do lekarza zasięga informacji o sposobach obniżenia ciśnienia u „doktora Googla”. A tam? Aż roi się od dobrych rad. Tą najczęściej spotykaną jest obniżanie ciśnienia przy pomocy… alkoholu, który jak wiemy powoduje wzrost ciśnienia. Nic prostszego żeby to sprawdzić wystarczy prosty eksperyment (tylko dla osób nieuzależnionych), który polega na wypijaniu kolejnej porcji alkoholu i dokonaniu pomiaru ciśnieniomierzem. Wierzcie na słowo, że tak to działa. Te „dobre rady” są szczególnie niebezpieczne dla osób nadużywających alkoholu oraz uzależnionych. Mogą skończyć się ciągiem picia i powikłaniami choroby. Dla innych częstokroć owe wskazówki są usprawiedliwieniem wychylenia kolejnego głębszego. Nie tędy droga. Fakty są przerażające.


Pixabay

Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym schorzeniem układu krążenia. W krajach wysoko uprzemysłowionych choruje na nie około 25% dorosłej ludności. Nadciśnienie tętnicze często bywa nazywane „cichym zabójcą”, bowiem przez długi czas nie daje uchwytnych dolegliwości, rozwija się powoli i skrycie i dopiero na przestrzeni wielu lat uszkadza serce, naczynia krwionośne, nerki, mózg oraz inne narządy. Fakt ten już na wstępie nasuwa pierwszą podstawową radę: Aby nie przeoczyć początku choroby należy co pewien czas dokonywać pomiarów ciśnienia tętniczego, pomimo że nic nam nie dolega i czujemy się świetnie...!

Wiadomo, że rozwój nadciśnienia jest wynikiem wielu nakładających się na siebie czynników, które można podzielić na czynniki dziedziczne oraz środowiskowe. Dziedziczne to czysta genetyka. Jeśli nasi rodzice mili problem z nadciśnieniem znajdujemy się w grupie ryzyka. Wśród czynników środowiskowych najczęściej wymienia się osoby, które: nadużywają alkoholu, są otyłe, zbyt dużo spożywają soli i tłuszczów, nie dbają o regularną aktywność fizyczną, palą papierosy oraz stale żyją w napięciu psychicznym wynikającym zarówno z rodzaju wykonywanej pracy jak i indywidualnych cech charakteru.

Lekceważone, a tym samym nieleczone nadciśnienie tętnicze, prowadzi do wielu poważnych, często nieodwracalnych powikłań, m. in.: przerostu mięśnia lewej komory serca, przyspieszonego rozwoju miażdżycy w tętnicach szyjnych, wieńcowych, nerkowych oraz tętnicach kończyn dolnych, tętniaka aorty, rozwarstwienia aorty, udaru mózgu, upośledzenia czynności nerek oraz ich niewydolności, zmian w naczyniach siatkówki oka.

Reasumując:



  • Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie.

  • Najprostszym sposobem wykrycia nadciśnienia jest pomiar ciśnienia krwi.

  • Ponad 90% chorych ma tzw. nadciśnienie pierwotne (samoistne).

  • Wykrycie nadciśnienia nie powinno dawać Ci poczucia zagrożenia i niepokoju. Im więcej o nim wiesz, tym łatwiej sobie poradzisz z tą chorobą.

  • Nadciśnienie tętnicze może występować razem z otyłością, podwyższonym poziomem cholesterolu i cukru we krwi.

  • Najlepiej, gdy będziesz miał własny aparat do mierzenia ciśnienia.

  • Koniecznie ogranicz spożycie soli w diecie. Pamiętaj, że przeciętna dieta Polaków czterokrotnie przekracza zapotrzebowanie organizmu na ten składnik mineralny.

  • Dlatego nie dosalaj pokarmów i staraj się zastępować sól innymi przyprawami.

  • Jedz dużo owoców i warzyw, zwłaszcza świeżych bogatych w potas.

  • Poświęć regularnym ćwiczeniom fizycznym przynajmniej 30 min dziennie.

  • Rzuć palenie.

  • Nie pij alkoholu.

  • Zmień stosunek do życia, uświadom sobie źródła twoich głównych stresów i zaplanuj jak ich unikać.

  • Stosuj się ściśle do zaleceń swojego lekarza, a wówczas nadciśnienie tętnicze nie zdoła wyrządzić Tobie wiele szkody.

  • I na koniec dobra rada nie klinuj! Czyli nie lecz się tym, co doprowadziło Cię do stanu chorobowego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bilans strat w leczeniu alkoholizmu

Chorobliwa zazdrość u alkoholika

Brunatna heroina - Brown Sugar