Leczenie choroby alkoholowej – czego unikać?


Alkoholizm jest chorobą i tak jak w przypadku każdej choroby czasami próbuje się go leczyć metodami, które mogą – w mniemaniu osoby chorej - być skuteczne. Przeważnie jest to spowodowane wynikiem myślenia „samo przyszło, samo przejdzie”. No ale jeśli nie bardzo próbuje przejść, a wręcz się pogłębia sięgamy po niekonwencjonalne metody. Spowodowane jest to wstydem, a może bardziej faktem, że przecież na medycynie znamy się wszyscy!

Pixabay
Warto wiedzieć, że badania naukowe negują skuteczność takich metod jak: ziołolecznictwo, akupunktura, hipnoza, techniki szokowe, leczenie elektrodami, poradnictwo ogólne czy edukacja. Kolejnym mitem jest ślepa wiara w większą skuteczność leczenia w prywatnych ośrodkach, często za bardzo duże pieniądze. Jednak najczęściej nie gwarantują one ani wyższej jakości świadczeń, ani respektowania praw pacjenta, ani bezpieczeństwa, bowiem leczenie w nich odbywa się poza jakimkolwiek nadzorem medycznym. Ośrodki te są nastawione w pierwszej kolejności na zysk! Trudno więc dochodzić swoich praw w inny sposób niż na drodze sądowej.
Podobnie szukając specjalisty należy wiedzieć, że nie każdy psycholog, psychoterapeuta czy lekarz psychiatra ma kwalifikacje do prowadzenia psychoterapii uzależnień, zatem nie każdy z tych specjalistów może być pomocny w leczeniu uzależnień. Analogicznie rzecz się ma z prawnikami czy lekarzami, którzy posiadają wiedzę ogólną i określone specjalizacje. Zatem warto szukać specjalisty.
Choroba alkoholowa obejmuje swoim zasięgiem nie tylko osobę uzależnioną, ale i całą rodzinę czy środowisko, w którym funkcjonuje. Aby lepiej poradzić sobie z tą sytuacją i pozyskać odpowiednią wiedzę jak żyć z osobą uzależnioną, członkowie rodzin mogą a nawet powinni skorzystać z pomocy psychologicznej, świadczonej w placówkach terapii uzależnień. Mogą też utrzymywać kontakt  z grupami samopomocowymi np. Al.-Anon.
Warto skorzystać z pomocy specjalistów i grup samopomocowych nawet wówczas, gdy nie udaje się namówić osoby bliskiej do leczenia, abstynencji czy ograniczenia picia. Pozwoli to skoncentrować uwagę na potrzebach niepijących członków rodziny i poprawić ich jakość życia.


Opracowano na podstawie: „Wzory spożywania alkoholu. Leczenie osób uzależnionych od alkoholu”,


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bilans strat w leczeniu alkoholizmu

Spożycie alkoholu a epidemia koronawirusa

Duszpasterze Trzeźwości. Ojciec Benignus