Alkohol a migrena

Jak wiadomo nadużywanie wyskokowych trunków prowadzi do bólu głowy i innych dolegliwości zwanych syndromem dnia następnego. Jak się okazuje spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu może prowadzić do przewlekłego bólu głowy zwanego migreną. Odpowiedzialna jest za to substancja zwana tyraminą.

Tyramina może wywoływać niepożądane reakcje organizmu po spożyciu pokarmów i napojów zawierających nawet niewielkie jej ilości. Tyramina jest wchłaniana w jelitach, a także w jamie ustnej. Wchłanianie w jamie ustnej z pominięciem metabolizmu w jelitach i przy udziale wątroby zachodzi przede wszystkim dla pokarmów płynnych. Podnosi skurczowe ciśnienie krwi. Stwierdzono, że powoduje ona rozszerzenie naczyń krwionośnych jelita, przez co dodatkowo zwiększa się jej wchłanianie. Spożywanie tyraminy przez osoby nadwrażliwe skutkuje zwężeniem naczyń krwionośnych i nadciśnieniem. Inne możliwe skutki uboczne to:

- pocenie się

- bóle głowy

- wymioty

- rozszerzenie źrenic

- nadwrażliwość na zapachy i hałas

- zawroty głowy

- biegunka

Wiele osób skarży się na migrenę po spożyciu alkoholu. Z jednej strony może to być wynik odwodnienia wskutek spożywania zbyt dużej ilości trunków, ale przypuszcza się, że zawarta w napojach wyskokowych tyramina może odpowiadać za powstawanie migreny. Substancja prowokująca ból znajduje się najczęściej w trunkach tzw. zabarwianych, czyli np. w czerwonym winie, whisky i burbonie i to właśnie po nich osoby wrażliwsze częściej borykają się z migreną. Warto pamiętać, że także różne gatunki piwa dostarczają tyraminy w istotnych ilościach. Oczywiście, inne alkohole również mogą sprzyjać migrenie - zwłaszcza wtedy, kiedy pijemy go w dużych ilościach. 

Komentarze

  1. Zatrucie alkoholowe to stan, w którym nikt z nas nie chciałby się znaleźć. Jeśli jednak się nam przytrafi, warto zdecydować się na pomoc medyczną i tak zwane odtruwanie alkoholowe.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Bilans strat w leczeniu alkoholizmu

Spożycie alkoholu a epidemia koronawirusa

Duszpasterze Trzeźwości. Ojciec Benignus