Umiarkowane picie alkoholu szkodzi

 Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Kanady przynoszą zaskakujące wnioski dotyczące wpływu alkoholu na zdrowie ludzkie. Te informacje mogą nie spodobać się osobom, które cieszą się okazjonalnym wypiciem kieliszka.

Dotychczas uważano, że umiarkowane spożycie alkoholu, na przykład sporadyczne sięgnięcie po kieliszek wina czerwonego czy szklankę piwa, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Mówiono, że wino korzystnie wpływa na krążenie i opóźnia proces starzenia się, podczas gdy piwo wspomaga pracę mózgu. Jednak naukowcy z University of Virginia w Kanadzie przedstawili nowe wyniki swoich badań, które rozwiewają wcześniejsze wątpliwości. Stwierdzają, że nawet niewielkie spożycie alkoholu zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu do abstynentów.

pixabay.com

Naukowcy kanadyjscy nie twierdzą wprost, że umiarkowane spożywanie alkoholu jest szkodliwe, ale obalają przekonanie, że jest to korzystne dla zdrowia. Według ekspertów, regularne spożywanie nawet niewielkich ilości napojów alkoholowych może skrócić życie niektórych osób.

Badacze przeprowadzili analizę wyników 107 badań, w których uczestniczyło łącznie 4,8 miliona osób. Badania uwzględniały aż 724 czynniki ryzyka związane ze zdrowiem, związane ze spożywaniem alkoholu. Zespół badawczy opublikował swoje ustalenia na otwartej platformie medycznej JAMA Network Open.

Badacze z Kanady doszli do przekonania, że ryzyko przedwczesnej śmierci wzrasta u osób spożywających alkohol, nawet tych, którzy sięgają po napoje alkoholowe sporadycznie.

Zdefiniowano umiarkowane spożycie alkoholu jako maksymalnie dwie jednostki dziennie, co odpowiada 25 ml czystego etanolu. Oznacza to, że osoba, która pije umiarkowanie, może spożywać symbolicznie nie więcej niż jedno półlitrowe piwo lub dwa małe kieliszki wina dziennie.

Badania naukowe nad wpływem alkoholu na zdrowie są ciągle prowadzone, a ich wyniki mogą się różnić. Jednakże istnieje silna i niezaprzeczalna zależność między nadmiernym spożyciem alkoholu a występowaniem wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby wątroby, serca, mózgu i nowotwory. Dlatego, aby zachować zdrowie i długowieczność, wielu ekspertów zaleca całkowitą abstynencję od alkoholu.

Ważne jest, aby każdy podjął świadomy wybór dotyczący swojego stosunku do alkoholu. Abstynencja może być korzystnym wyborem dla wielu osób, zwłaszcza dla tych, które są podatne na uzależnienie od alkoholu lub mają historię problemów z nim związanymi.

Miron Zdebski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bilans strat w leczeniu alkoholizmu

Chorobliwa zazdrość u alkoholika

Brunatna heroina - Brown Sugar