Picie skraca życie

Wielokrotnie spotkałem się z mitem picia lampki wina lub koniaku dla zdrowia... bo lekarz tak zalecił. Często podobne sformułowania cytują czynni alkoholicy, próbując racjonalizować swoje picie. Owszem wszystko jest dla ludzi. Alkohol też, z tym wyjątkiem, że dotyczy to ludzi: dorosłych, zdrowych i odpowiedzialnych. Czy aby popularny toast „na zdrowie” faktycznie prowadzi do poprawy naszego zdrowia?

Pixabay

Jak wynika z badań opublikowanych w Alcoholism: Clinical & Experimental Research, co roku liczba zgonów wśród mężczyzn, którzy nadużywają alkoholu, jest o 1,9 raza wyższa w porównaniu do tych, którzy nie mają problemów z alkoholizmem. W przypadku kobiet sytuacja jest jeszcze gorsza: nadmiar konsumpcji alkoholu zwiększa roczny wskaźnik śmiertelności o 4,6 razy, a ponadto u pań rozwój chorób związanych z alkoholem jest szybszy.
W ramach badań przeanalizowano dane 4070 obywateli Niemiec w wieku 18 - 64 lata. Jak podkreślali uczeni z Uniwersytetu w Greifswaldzie, średni wiek śmierci w przypadku osób uzależnionych wynosił 60 lat dla kobiet i 58 lat dla mężczyzn, czyli był o około 20 lat niższy od średniej długości życia ogólnej populacji.
Nadużywanie alkoholu okazuje się więc jeszcze bardziej niebezpieczne niż palenie papierosów. Przypadki zgonów związanych z paleniem wiążą się głównie z nowotworami, tymczasem przyczyny śmierci alkoholików są różnorodne. Nadmierne picie alkoholu oddziałuje na wystąpienie wielu czynników ryzyka dla stanu zdrowia - m. in. palenie papierosów i otyłość.
Pamiętaj, że we wszystkim należy zachować umiar, a przy następnym toaście „na zdrowie” miej świadomość, że nadużywanie alkoholu może skrócić Twoje życie nawet o 20 lat.

Komentarze

  1. Dodam jeszcze, że w USA badano grupy religijne, których członkowie w ogóle nie pija alkoholu (mormoni, adwentyści). Średnia długość życia takich osób jest o 10 lat dłuższa niż przeciętnego Amerykanina. To najlepiej dowodzi prozdrowotnych własności etanolu ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Alkohol bardzo skraca życie i to jest przykre, ale trzeba wiedzieć że jest to trucizna dla organizmu. Dlatego też im szybciej wyjdzie się z nałogu tym lepiej. Można tu https://gabinetchirurgiczny.com/esperal-wszywka-alkoholowa-grodzisk-mazowiecki-marki-milanowek/ poszukać pomocy, mój znajomy dzięki wszywce w końcu rzucił alkohol

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo interesujący artykuł. Niestety alkoholizm to straszny nałóg, który potrafi zniszczyć życie. Wyjście z tego bagna to niełatwa sprawa. Czasem potrzebna jest wszywka alkoholowa. Tego typu zabieg można wykonać np. w gabinecie https://esperalgdansk.com.pl/.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Bilans strat w leczeniu alkoholizmu

Spożycie alkoholu a epidemia koronawirusa

Duszpasterze Trzeźwości. Ojciec Benignus