Leczenie uzależnienia od alkoholu


W Polsce leczenie uzależnienia od alkoholu jest bezpłatne, również dla osób, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że osoby nadużywające alkoholu, jak również członkowie ich rodzin mogą skorzystać z porady lub leczenia w specjalistycznych placówkach, zwanych potocznie odwykowymi. 

Pixabay

Placówki te obejmują:
Poradnie, gdzie można umówić się telefonicznie na spotkanie ze specjalistą psychoterapii uzależnień i lekarzem psychiatrą. Jest to rozmowa pozwalająca specjalistom ocenić wzór spożywania alkoholu i zaproponować rozwiązania problemu alkoholowego adekwatne do potrzeb i gotowości pacjentów. Z porad tych mogą skorzystać członkowie rodzin osób nadużywających alkoholu. Poradnie prowadzą też programy terapii dla uzależnionych i ich rodzin. Pacjenci uczestniczą w terapii indywidualnej i grupowej, mieszkając w swoich domach, kontynuując nauke lub pracę zarobkową.
Dzienne oddziały terapii, gdzie trafiają osoby, które podjęły decyzję o leczeniu uzależnienia i chcą pogodzić intensywne oddziaływania lecznicze z obowiązkami życiowymi, np. opieką nad dziećmi. Leczenie trwa zwykle od 6 do 8 tygodni. Pacjenci mieszkają w swoich domach i pięć razy w tygodniu przez kilka godzin (np. od 9.00 do 15.00) uczestniczą w programie terapeutycznym w oddziale. Za okres leczenia w oddziale dziennym pacjent może uzyskać zwolnienie lekarskie. Nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach bądź złamanie abstynencji skutkuje wydaleniem z oddziału.
Całodobowe oddziały,  gdzie pacjenci mieszkają przez 6-8 tygodni i uczestniczą w intensywnych oddziaływaniach terapeutycznych nakierowanych na rozwiązanie problemu.
Oddziały leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych, gdzie trafiają osoby uzależnione po przerwaniu ciągów picia na leczenie medyczne zmierzające do ustąpienia objawów zespołu abstynencyjnego. Pobyty na tych oddziałach trwają zwykle kilka dni i są dobrym momentem, aby podjąć decyzję o leczeniu uzależnienia od alkoholu w poradniach lub oddziałach terapeutycznych.
Leczenie w poradni nie wymaga skierowania, natomiast leczenie we wszystkich typach oddziałów wymaga skierowania od lekarza, najlepiej z poradni odwykowej lub lekarza rodzinnego.
Wykaz placówek leczenia odwykowego znajduje się na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: placówki lecznictwa



Na podstawie: 
„Wzory spożywania alkoholu. 
Leczenie osób uzależnionych od alkoholu”.

Komentarze

  1. Jakie Jakie leczenie MZ wprowadził zakaz spotkanie w grupach wspomagania w dalszym trzeźwieniu!!!@@!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Osobom uzależnionym polecam odtrucie alkoholowe Chorzów/ , także w innych miejscowościach można znaleźć taką ofertę. Dzięki podaniu kroplówek i glukozy zdecydowanie łagodniej przechodzi się detoks dlatego warto skorzystać z takiej pomocy

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Bilans strat w leczeniu alkoholizmu

Chorobliwa zazdrość u alkoholika

Brunatna heroina - Brown Sugar